Kroje bielizny

Krój i rodzaj materiałów, z których wykonano biustonosz, zdecydowanie wpływają na kształt piersi, poziom ich odsłonięcia i uniesienia, zebranie do środka czy podtrzymanie. Wybór zależy od naszych potrzeb, kondycji i wielkości biustu, a także ubrania, jakie chcemy włożyć. Co wybrać?

Balkonetkę, plunge czy strapless, moulded bra, a może halfcup lub semi soft?

Informacje o tych i wielu innych rodzajach biustonoszy znajdziesz w moim przewodniku.

Balkonetka

Balkonetka (z ang. balcony bra) może być miękka lub usztywniana, bo najważniejszy jest trzyczęściowy krój miseczki.

Ukośne cięcie wyprowadzone jest z wysokości ramiączka w stronę mostka biustonosza. Drugie cięcie ma linię bardziej pionową. Klasyczna balkonetka zabudowana jest mniej więcej do 3/4 wysokości piersi. Biustonosz bardzo dobrze kształtuje średni i większy biust.


Strapless

Krój znany jest pod polską nazwą bardotka i oznacza biustonosz, który możemy nosić bez ramiączek. Pas obwodu jest znacznie szerszy, a mostek dla stabilizacji piersi wyższy niż w innych krojach bielizny. Górna linia miseczki jest pozioma i mocno zamyka biust od góry.

Obwód oraz miseczki najczęściej podszyte są taśmą silikonową, która dodatkowo podtrzymuje biust. Możliwe jest dopięcie ramiączek.

Polecany pod ubrania gorsetowe lub z odsłoniętymi ramionami.


Push – up

Może być wykonany z usztywnianej pianki z wyjmowaną wkładką lub termicznie modelowany z wbudowaną na stałe poduszeczką.

Biustonosze szyte z kilku części mogą mieć różne kroje: trzyczęściowe, dwuczęściowe w pionie lub w poziomie, ale w każdym wypadku wpływa to na kształt piersi.

Biustonosz, którego podstawowym zadaniem jest powiększenie piersi.


Moulded bra

Gładka miseczka biustonosza wykonana jest z pianki, której formę wytłoczono termicznie.

Stopień zabudowania miseczki biustonosza, jej kształt i wysokość mostka w każdej marce wyglądają inaczej. Część biustonoszy tego typu ma wbudowaną na stałe od wewnątrz poduszeczkę, która dodatkowo powiększa piersi i przesuwa biust do środka.

Piersi uzyskują krąglejszy i bardziej symetryczny kształt, ponieważ forma biustonosza jest profilowana.


Half cup

Efektowne odsłonięcie górnej części biustu, mocne wysunięcie piersi do przodu i charakterystyczne pionowe cięcia miseczki. Dzięki tym zabiegom biust jest ładnie uniesiony oraz wyeksponowany.

Górna linia miseczki biustonosza jest niższa i bardziej pozioma, a ramiączka szerzej rozstawione niż w innych krojach bielizny.

Model polecam do mocno odsłoniętych dekoltów typu karo – prostokątnych lub kwadratowych.


Plunge

Niska wysokość mostka biustonosza jest tutaj podstawowym kryterium wyróżniającym. Krój czy rodzaj miseczek może być dowolny.

Biustonosz jest idealny dla pań, które chcą uzyskać spektakularny dekolt oraz zależy im na efekcie zbierającym piersi do środka.


Miękki z fiszbinami

Wbrew powszechnej opinii miękkie biustonosze na fiszbinach doskonale radzą sobie z kształtowaniem i podtrzymaniem pełnych biustów – szczególnie balkonetki o trzyczęściowym kroju oraz full cupy. W rozmiarach G+ dolna część miseczki wzmacniana jest często dodatkową warstwą materiału, co zapobiega rozciąganiu materiału pod wpływem ciężaru piersi.

Miękkie biustonosze z pionowymi cięciami i niskim zabudowaniem miseczki tzw. half cupy są chętnie wybierane przez panie z mniejszym oraz średnim biustem.


Full cup

W angielskiej terminologii bieliźniarskiej określa pełny poziom zabudowania miski biustonosza.

Charakteryzuje się wysokim mostkiem oraz bliżej rozstawionymi ramiączkami, co może być wygodne dla pań z wąskimi lub spadzistymi ramionami.

Konstrukcję polecam szczególnie dla kobiet o pełniejszym biuście.


Półusztywniany

Miseczka biustonosza wykonana jest w dolnej części z lekkiej pianki, która doskonale zbiera piersi do środka. Natomiast góra miseczki może być wykończona koronką, haftem lub tiulem, co wpływa na jej stopień dopasowania do kształtu biustu.

Krój nadaje kulistą formę piersiom. Bardzo dobrze wyrównuje ich wielkość w przypadku asymetrii.


Padded

Rodzaj biustonosza, w którym cała miseczka jest usztywniona lekką pianką. To pozwala na lepsze kształtowanie biustu. Występuje w krojach od balkonetki przez half cup, strapless do plunge’a i push-up.

Pasuje na wiele typów biustów. Najmniej jest polecany kobietom z asymetrią piersi.


Z bocznym panelem zbierającym

Panel boczny biustonosza ma za zadanie jeszcze lepiej zebrać piersi spod pachy i zapobiec szczególnie w przypadku większych biustów ich przesuwaniu się na zewnątrz.

Najczęściej występuje w wersji miękkiej na fiszbinach, choć czasem zdarzają się modele bezfiszbinowe. Ten krój może być alternatywą dla piersi, które potrzebują innego kształtowania, niż zapewniają to balkonetki czy full cupy.


Wielofunkcyjny

Wielofunkcyjny biustonosz pozwala na przepięcie ramiączek na kilka sposobów: wokół szyi, krzyżowo na plecach lub z zapięciem obniżonym poniżej linii talii.

Modyfikowanie sposobów zapięcia pozwala na dopasowanie biustonosza do ubrań o różnych typach dekoltów oraz krojów.

Ikona FacebookIkona Instagram